ARTVİN ARHAVİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Yaptıkları “Tübitak Araştırma” Projesi İle Erzurum Bölge Finaline Çağrıldı

Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  9/A sınıfı öğrencileri   Ayşe ÇELİK  ve  Seçil KESİCİ’nin hazırladığı, danışmanlığını  Okul Müdürü İlker SARIHAN’ın yaptığı  “Yaşadığımız Yerin Tarihi Eserleri ve Komşuları “  adlı tarih projesi  yüzlerce proje arasından seçilerek  Erzurum bölge finaline gitmeye hak kazandı. Artvin İlimizde toplamda 4 Proje bölge finallerine çağrılırken, Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İlçemizi temsil hakkını kazanarak göğsümüzü kabarttılar.
Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri  Yaptıkları “Tübitak Araştırma” Projesi İle   Erzurum Bölge Finaline Çağrıldı

              Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  öğrencileri tarafından hazırlanan projede; Yaşanılan yerin tarihinden başlanarak yapılacak bir tarih öğretiminin, tarih öğretimi amaçlarını daha kolay yerine getirebileceği düşünülerek ve yerel tarih öğretimine dikkat çekmek amacı ile tarihi eserlerin komşuları olarak kabul ettiğimiz çevrelerde yaşayan, hatta onları kullanan insanlar tarafından tarihi eser olarak bilinip bilinmediği , insanlar üzerinde düşündürdükleri, tarih bilinci oluşturmadaki katkısı ile bu konularda gençler ve yaşlılar arasındaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır.

 

            Projede öncelikli olarak kaynak taraması yapılmış; tarih öğretiminin ve tarihi eserlerin önemi, yerel tarih öğretimi konuları araştırılmış bu konularda yazılan makale, kitap ve yazılar incelenmiştir. Arhavi Merkez Eski Camii ve Çifte Köprüler adlı tarihi eserleri kullanan, bu eserlerin çevresinde yaşayan gençler ve yaşlılarla bireysel görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerden bazıları tam olarak kayıt altına alınmış bir kısmı da verilen cevapların çetelesi tutularak veri oluşturulmuştur. Ayrıca kişilerin yaşları kayıt edilerek gençler ve yaşlılar arasındaki farklılıkları tespit etme yoluna gidilmiştir. Daha sonra elde edilen veriler birleştirilerek analizleri yapılmıştır.

         30 Mart-02 Nisan tarihleri arasında 12 ilde proje sergisi ve bölge finalleri yapılacak olan yarışmaya; Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih olmak üzere 10 dalda düzenlenen 46. Tübitak Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına ülke çapında  22.254 öğrencinin hazırladığı toplam 13.775 proje başvurusu yapıldı. İlçemizi temsil edecek olan Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje ekibini başarılarından dolayı tebrik eder finallerde başarılar dileriz.


TÜBİTAKTÜBİTAK

Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hükümet Konağı Kat1 - 0466 312 27 76

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.