ARTVİN ARHAVİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YÖNETİCİLERE HİZMETİÇİ EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Artvin ili ve ilçelerindeki tüm okul / kurum müdürlerinin yönelik Hizmetiçi Eğitim Programının 1. Aşaması başladı.
YÖNETİCİLERE HİZMETİÇİ EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından eğitim kurumu yöneticilerine yönelik il merkezi ve eş zamanlı olarak 7 ilçemizde düzenlenen Hizmetiçi Eğitim Programının 1. Aşaması 12/01/2015 tarihînde Artvin Öğretmenevinde başladı. Programın açılışı 7 ilçemizin de katıldığı telekonferans yoluyla gerçekleştirildi.

Arhavi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü e konferans salonunda başlayan seminere; Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin YILMAZ, Şube Müdürleri Fikret SOLAK, İrfan Zeki ER ile ilçemizdeki okul / kurum müdürleri katıldı. Programın açılışında konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa YANMAZ, düzenlenen seminerle ilgili şunları ifade etti:

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında yeni görevlendirilen ve halen okul/kurum müdürlüğü görevini sürdüren yöneticilerin yürüttükleri görevlerde başarılı olmaları, vizyoner bakış geliştirebilmeleri, değişim ve gelişmeleri takip edebilmeleri, kişisel ve mesleki gelişimlerini sürdürebilmeleri bakımından hizmetiçi eğitimlerin önemli bir rolü vardır.

Bu bağlamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından eğitim kurumu müdürlerine yönelik yöneticilik formasyonu kazandırmayı amaçlayan 3 aşamalı hizmetiçi eğitim programı hazırlanmıştır.

Düzenlenecek hizmetiçi eğitim programı eş zamanlı olarak ilçelerimizde görev yapan eğitim kurumu yöneticilerine de uygulanacaktır.

İl Merkezinden 26 yönetici ve ilçelerimizden 78 olmak üzere toplam 104 Yöneticinin katıldığı eğitim programının 1. Aşaması 12-16 Ocak 2015, 2. Aşaması 02-06 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olup 3. Aşama Eğitimin ise Mart ayı içerisinde uygulanması planlanmaktadır.

Eğitimlerin içeriği;  Öğretim Liderliği, Vizyon ve Strateji Geliştirme, Okul Yöneticiliği, Yönetsel ve Mesleki Etik, Okul Kültürü ve Örgütsel Davranış, Proje Yönetimi, Eğitimde Kalite Yönetimi, Toplantı ve Zaman Yönetimi, Protokol Kuralları, Çatışma ve Stres Yönetimi, Eğitimde Performans Yönetimi, İletişim ve Okul Çevre ilişkileri, Takım Çalışması ve Problem Çözme Teknikleri, Eğitim Kurumunun İşleyişi, Bilişim Teknolojileri ve MEBBİS Modülleri, Fiziki ve Finansal Kaynakların Yönetimi, Okul Pansiyon Yönetimi,  İnceleme ve Soruşturma Teknikleri, Rehberlik Psikolojik ve Danışma Hizmetleri, Özel Eğitim Hizmetleri, Resmi Yazışma Kurallarından oluşmaktadır.

Düzenlenecek tüm bu eğitimlerin siz değerli eğitim kurumu yöneticilerine faydalı olacağını düşünüyor, eğitimlerdeki katkılarından dolayı Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mehmet DUMAN beyefendiye,      Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sayın Mehmet KARAKAŞ beyefendiye ve eğitimde görev alan Çoruh Üniversitesi öğretim görevlilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. 

Sayın Yanmaz, konuşmasında özellikle Artvin Başarıyı Artırma Projesi (ARTBAP) konusunda geçekleştirilen faaliyetler üzerinde durdu. ARTBAP ve Ayın Performanslı Okulu Projesi (AYPOP) kapsamında uygulanan faaliyetlerin yöneticiler tarafından çok iyi anlaşılması gerektiğini ifade etti. Eğiticilerin eğitimi kapsamında son 3 yılda alanında uzaman 19 eğitimci ilimize gelerek yönetici ve öğretmenlerimize seminer düzenlemiştir. Yine bu kapsamda 5-6 Mart 2015 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesinden eğitimci olarak Oktay AYDIN ilimize gelerek eğitim verecektir. ARTBAP’ın bir alt faaliyeti olan Veli ziyaretlerini çok önemsediklerini belirten Mustafa YANMAZ, yılda en az iki kez veli ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Okul mekânlarının (Atölye, kütüphane, laboratuvar vb.) etkili, düzenli kullanılması konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır. İl merkezi ve tüm ilçelerimizde öğretmenlerimize Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri eğitimleri verilmektedir. Yine ARTBAP’ın bir alt faaliyeti olan Değerler Eğitimi ile ilgili tüm okullarca çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurgulayan Mustafa YANMAZ, değerler eğitimi çalışmalarının öğrencilerimizde olumlu yansımaları olduğunu ifade etti.

Kitap okuma seanslarının öneminden bahseden Mustafa YANMAZ, ilimizde 2013-2014 Eğitim öğretim yılında 342 bin adet kitap okunduğunu, 2014-2015 Eğitim öğretim yılında ise şu zamana kadar ilkokul ve ortaokullarda 76 bin adet kitap okunduğunu, öğrencilerin okuduğu kitapların günü birlik e-okul sistemine işlenmesi gerektiğini belirtti.

Yine ARTBAP kapsamında öğrencilere yönelik düzenlenen satranç, mektup, şiir, kompozisyon yazma, günlük tutma gibi etkinliklerin uygulanmasına devam edileceğini, 2013 yılında öğrencilerin yazdıkları öykülerden oluşan Öykü Kitabı, 2014 yılında şiir kitabı oluşturduklarını, bu yıl ise masal yazma etkinliğinin düzenleneceğini söyledi.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa YANMAZ konuşmasına şöyle devam etti:

Bu Benim Eserim proje yarışmasına 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında 321 eserle katılım sağlanmış olup, hem bölgede hem de Türkiye genelinde derece alan projelerimiz olmuştur. Bu Benim Eserim proje yarışmasına bu yıl 589 başvuru yapılmıştır. Bu sayı bizleri memnun etmiştir. Bu çalışmalara katkıda bulunan yönetici ve öğretmenlere teşekkür ederim. TÜBİTAK Projelerinde ise geçen yıl 190 projeyle katılım sağlanmış olup bu yıl hedeflenen proje sayısı 380’dir. Okul/kurum bina yapım onarım konusunda büyük mesafe kat edildiğini, 12 yılda 350 adet derslik yapıldığını son 3 yılda ise 248 dersliğin ilimize kazandırıldığını ve yine son 3 yılda 150 adet okulun onarımdan geçirildiğini ifade etti.

Yöneticilere tavsiyelerde bulunarak,  Lider, çalışana yüksek performansa değer vermelidir. Başarıyı ödüllendirmelidir. Lider, kurumundaki personelinin her zaman yanında olmalıdır. Mesleki etik konusunda; ahlaki ve manevi değerlere sahip çıkmalıyız. Kurumsal başarı için tüm çalışanlara hakkaniyet gösterilmelidir. Yönetici, çalışanlarını sürekli motive etmelidir. Lider, etkili bir iletişim tarzı sergilemelidir. 

Artvin ilinde eğitim alanında güzel bir ivme yakalandığını belirten Sayın Mustafa YANMAZ, konuşmasının son bölümünde çalışmalarından dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlerine, şube müdürlerine, okul / kurum müdürlerine, öğretmenlere teşekkür ederek, 2015 yılının hayırlara vesile olmasını, aramıza yeni katılan yöneticilere ve tüm mesai arkadaşlarımıza üstün başarılar diliyorum. Dedi.

 

lider mdlider mdlider mdlider mdlider mdlider mdlider mdlider mdlider mdlider md

Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hükümet Konağı Kat1 - 0466 312 27 76

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.